line line line

Avalik loeng ‘Kes ohjab turumajandust Vietnamis? Tallinna Ülikoolis

26.01 toimub Tallinna Ülikoolis ühe Vietnami majanduse ja poliitika teemal kõige sagedamini tsiteeritud teadlase, Professor Adam Fforde’i (Victoria Ülikool, Austraalia) avalik loeng ‘Kes ohjab turumajandust Vietnamis?’.

Loeng on esimene Aasia Uuringute Keskus Eestis sarjast “Aasia arengud”, milles rahvusvaheliselt tuntud majandus- ja ühiskonnateadlased tutvustavad erinevaid kuumi teemasid Aasia majanduste, ühiskondade ja poliitika arengutes.

Loeng leiab aset Tallinna Ülikoolis, Uus-Sadama 5, ruum M-213 (Tallinna Ülikooli Mare maja) algusega kell 16.00.

NB! Loeng on inglise keeles. Loengule eelregistreerimist ei toimu.

 

Ülevaatlikult loengust ‘Kes ohjab turumajandust Vietnamis?’ ja Professor Adam Ffordest:

Kommunistliku Partei juhtitud Vietnamis kasvas majandus kuni 2013.a.-ni keskmiselt üle 6 protsendi aastas. Suurem osa Vietnami majanduspoliitilisi analüüse on seisukohal, et majandusreformid – mida on nimetatud uuenduse ajajärguks ja võrreldud tihtipeale ka Nõukogude Liidu perestroikaga – said alguse Vietnami Kommunistliku Partei 6.kongressil 1986.a.-l. Oma ettekandes näitab Professor Adam Fforde, kuidas majandusreformid (tuntud ka vietnamikeelse nimetusega doi moi) ei olnud mitte Kommunistliku Partei teadliku poliitika tulem – parteil puudus selleks vastavasisuline võim – vaid kuidas juba enne doi moi-d olid kommertsialiseerunud just riigiettevõtted. Ettekandes lahkab Prof Fforde Vietnami sisemajanduspoliitkat, rääkides praegusest majanduskriisist ning Vietnami Kommunistliku Partei võimu kahanemisest.

Professor Adam Fforde töötab Victoria nimelises Strateegiliste Majandusuuringute Instituudis Victoria ülikoolis. 1978-1979 õppis ta Hanoi Ülikoolis Vietnamis ja kaitses oma PhD kraadi 1982.a.-l, keskendudes põllumajanduslikele kooperatiividele Põhja-Vietnamis. 1983-87 oli Professor Fforde järeldoktorantuuris ja alates sellest ajast on ta ühendanud akadeemilise töö konsulteerimisega, keskendudes nii Vietnamile kui ka riikide ülemineku- ja  arenguprobleemidele üldisemalt. Ta on töötanud konsultandina paljude arenguprojektide juures Vietnamis, mis võimaldas tal erinevate poliitikate valjatöötamise ja rakendamise  juures osaleda pikki perioode. Praegu keskendub Professor Fforde tänapäeva Vietnami sotsiaalmajandusliku ajaloo uurimisele. Tema viimati avaldatud Vietnamile keskenduv raamat kannab nime Vietnamese State Industry and the Political Economy of Commercial Renaissance: Dragon’s tooth or curate’s egg? (Oxford: Chandos 2007). Tema viimased arengu-uuringute alased raamatud on Coping with facts – a skeptic’s guide to the problem of development (Kumarian Press 2009) ja Understanding development economics – its challenge to development studies (Routledge 2014). Lisaks on Prof Ffordel valmis käsikiri Reinventing development: managing diversity and complexity.