line line line

Välisministeerium ja konsulaadid

Välisministeeriumi välispoliitiline aktiivsus Aasia suunal on oluliseks teguriks majandus- ja hariduskoostöö edendamisel sealsete riikidega. Oluline on esile tõsta, et Aasia riikide puhul on edukas välispoliitika majandussuhete arendamisel esmatähtis.

Maailmamajanduses tervikuna dünaamilise arenguga esile kerkinud Ida- ja Kagu-Aasia riikide olulisust Eesti majanduspartneritena ei saa eirata. Eesti ettevõtluse ja majandussuhete seisukohast on viimaste aastate märkimisväärseimaks välispoliitiliseks edasiminekuks olnud suhete paranemine Hiina Rahvavabariigiga 2014. aasta sügisel. Eesti-Hiina suhted olid alates 2011. aasta novembrist madalseisus. Kahepoolsete suhete jahenemise põhjuseks oli Tiibeti vaimse juhi dalai-laama Tenzin Gyatso mitteametlik visiit Eestisse ja kohtumine president Toomas Hendrik Ilvese ja teiste poliitikutega.  Suhete paranemisele on järgnenud kõrgtasemelised visiidid, mis varem ei olnud võimalikud.

Lisaks on Välisministeerium täiendavalt tähelepanu pööranud Kagu-Aasia kiiresti areneva ja suure tarbijaskonnaga Myanmarile, kellega sõlmiti diplomaatilised suhted 2012. aastal. Diplomaatiliste suhete sõlmimise järgselt külastas 2013. aasta sügisel Eestit Myanmari infoühiskonna minister U Tin Naing Thein, kes kohtus välisminister Urmas Paetiga. Kohtumisel kõneldi kahepoolsetest suhetest ja võimalustest koostööks, sealhulgas Eesti e-lahenduste alaste kogemuste jagamisest. 2015. aasta mais külastas Myanmari Eesti suursaadik Myanmaris, Viljar Lubi, kohtudes seal teiste hulgas riigi välisministri, kaitseministri ja põllumajandusministriga. Suusaadik Lubi saatis Myanmari visiidil 5-liikmeline äridelegatsioon Eestist.

Eesti esindab Aasias kolm suursaatkonda. Eesti Vabariigi suursaatkonnad Aasias asuvad Pekingis (Hiina Rahvavabariik), New Delhis (India) ja Tokyos (Jaapan). Välisministeerium on võtnud oma tuleviku eesmärkidesse kaaluda täiendava esinduse avamist Aasias ja konsulaaresinduse avamist Tais. Hetkel katab Pekingis paiknev Eesti suursaadik Hiinas lisaks sihtriigile ka Mongooliat ja Vietnami, Tokyos paiknev Eesti suursaadik Jaapanis vastavalt Lõuna Koread ning New Delhis paiknev Eesti suursaadik Indias vastavalt Myanmari ja Sri Lankat. Tallinnas baseerub Eesti suursaadik Filipiinidel, Indoneesias, Malaisias Singapuris ja Tais, Andres Unga.

Eesti esinduste kohta Aasias leiab lisainformatsiooni Välisministeeriumi koduleheküljelt.

Aasia riikide puhul näeb Välisministeerium olulise suhete arendamise vahendina  kõrgtasemelisi visiite. Hästi planeeritud ja eesmärgipärased visiidid on üheks mooduseks, kuidas osaliselt korvata hõredat esindatust Aasias. (Eesti Välisesindused kuni 2015 ja 2015+).